İstanbul, Türkiye

Telif Hakları

Telif Hukuku ve Telif Hakları

 

Telif hukuku ve telif hakları; Türk Hukuk Sistemi’nde en çok merak edilen konulardan bir tanesidir. Türkiye’de 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu bağlamında koruma altına alınan telif haklarının 4 konuda ileri sürülebileceği açıktır. 5846 sayılı kanun kapsamında şu 4 konuda Telif Hukuku’na başvurmak mümkündür.

 • İlim ve Edebiyat Eserleri,
 • Musiki Eserleri,
 • Güzel Sanat Eserleri,
 • Sinema Eserleri.

Yukarıda bahsi geçen eserlerin Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında ele alındığı bilinirken özel mektup, portre ve diğer alametlerin de söz konusu kanun kapsamında ele alınabileceğinden söz edilebilir.

 

Telif Hukuku Kapsamında Eserin Korunması

 

5846 sayılı kanun kapsamında bir eserin korunabilmesi adına belli başlı şartlar vardır. Şartların sağlanmaması durumunda eserin korunması söz konusu olmayacaktır. Telif Hukuku alanının en önemli konularından bir tanesi olan şartları 3 ana başlık altında ele almak mümkündür.

 1. Şekil Şartı: Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında sayılan eser gruplarından bir tanesine dahil olmayı ifade eder. Şekil şartını sağlamayan bir eserin FSEK kapsamında ele alınması söz konusu olmaz.
 2. Subjektif Şart: Sahibin hususiyetini taşıma yani kişiye özel olma olarak açıklanabilir.
 3. Algılanabilirlik Şartı: Bir fikrin somut bir esere dönüşmesi veya somutlaştırılabilecek bir hale getirilmesi durumudur. Henüz fikir aşamasındaki bir ifade ile alakalı FSEK kapsamında korumaya başvurmak mümkün değildir. 

 

Telif Haklarının Özellikleri

 

Telif haklarının özellikleri Telif Hukuku alanındaki problemlerin çözülmesinde oldukça değerlidir. Bu nedenle telifi öne sürmek adına hakların aşağıdaki özelliklerinin varlığından söz etmek gerekir.

 • Telif haklarının ileri sürülebilmesi adına tescil işlemine ihtiyaç yoktur. Eserlerin üretilmesi ile birlikte telif hakkının kendiliğinden doğduğu kabul edilir.
 • Telif hakkı soyut niteliğe sahipken haklarını koruduğu ürün ya da eserden farklı bir şekilde ele alınır.
 • Telif haklarında ülkesellik ilkesi hakimdir. Telif haklarının hangi ülkede korunması arzu ediliyorsa koruma o ülkede gerçekleşir.
 • Mutlak hak niteliği bulunan telif haklarının herkese karşı ileri sürülebileceği açıktır. Mutlak haklara getirilen sınırlamalar dışarıda bırakıldığında bu hakların sınırlanması söz konusu olmaz.
 • Fikri mülkiyet haklarında korumanın ortalama 70 yıl olduğu kabul edilir.

 

5846 Kapsamında Eser Sahibinin Hakları

 

Türk Hukuk Sistemi’nde eser sahibine tanınan belli başlı haklardan söz edilebilir. Bu anlamda eser sahibinin aşağıdaki şekilde sıralanmıştır.

Manevi Haklar

 • Umuma Arz,
 • İsmin belirtilmesi yetkisi,
 • Eserde değişiklik yapılmasının yasaklanması,
 • Eser sahibinin malik ve zilyede karşı hakları.

Maddi Haklar

 • İşleme Hakkı
 • Çoğaltma Hakkı
 • Yayma Hakkı
 • Temsil Hakkı
 • Umuma İletme Hakkı

Telif Hakları ile ilgili blog yazılarımız.

Yazıyı Paylaş

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıdem Tazminatı Nedir Kıdem Tazminatı Hesaplama
24 Ağustos 2021

İşçilerin önemli bir güvencesi olan kıdem tazminatı, her dönem gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Özellikle kıdem tazminatıyla ilgili gerekli bilgilere sahip olmayan kişiler, bu konuda mağduriyetler yaşıyor ve haklarını yargı yolu ile almaya çalışıyorlar. Bu nedenle sadece işçiler değil, işverenlerin de kıdem tazminatıyla ilgili bilgi sahibi olması gerekiyor. Kıdem Tazminatı Nedir? En basit tanımı ile işçilerin çalıştığı süreler karşılığında hak ettikleri tazminata kıdem tazminatı adı...

Devamını Oku
Müsadere Sistemi Nedir?
24 Ağustos 2021

Ceza kanununda yer alan müsadere sistemi, Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar uygulanan bir nevi güvenlik tedbiridir. Fatih Sultan Mehmet tarafından uygulamaya başlanılan bu sistem, özellikle rüşvet gibi kanuna aykırı yöntemlerle haksız kazanç elde edenlerin, mal varlıklarına el konulması şeklinde işletiliyordu. Tanzimat fermanı ile yürürlükten kaldırılmış olan müsadere sistemi, günümüz ceza kanununda yerini almaya devam etmektedir. Bu sistem sadece mahkeme kararı ile uygulanabilir ve bir ceza türü...

Devamını Oku
Yağma Suçu Nedir?
24 Ağustos 2021

Başkasının hakimiyeti altında bulunan bir menkulün, tehdit ya da cebir kullanılarak başka kişi veya kişiler tarafından alınmasına gasp veya yağma suçu adı verilir. Yargıtay’ın vermiş olduğu kararlara göre, bu suç sadece menkuller için işlenebilir yani gayrimenkul söz konusu suçun unsuru olamaz. Yağma suçu, hırsızlık suçunun kullanılan yöntem olarak bir türü gibi değerlendirilebilir. Yağma suçunda, hırsızlıktan farklı olarak menkulün tehdit ve cebir kullanılarak, alınması söz konusudur....

Devamını Oku
Call Now Button
Mesajlaşmaya Başla!
Whatsapp Danışma Hattı
Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?