İstanbul, Türkiye

Faydalı Model

Faydalı Model Hukuku

 

Faydalı model hukuku kavram olarak çok kullanılmayan ve Patent Hukuku çatısı altında ele alınan bir konudur. Genel itibarı ile Faydalı Model olarak anılan bu kavramın fikri mülkiyet ile ilgili birtakım hakların korunmasına olanak sağladığından söz etmek gerekir. Bu noktada konunun anlaşılması amacı ile kavramın tanımı ve kapsamı üzerinde durmak gerekir.

Faydalı Model Nedir?

 

Faydalı model, küresel anlamda bir yeniliğin ortaya çıkarılması ve bu yeniliğin endüstride uygulanabilmesine olanak tanınması adına yapılan icatlardır. Sınai mülkiyet hakkı olarak da bilinen bu kavramın bir belge ile desteklenmesi elzemdir. Genellikle Patent ile karıştırılan söz konusu modelin avantaj ve ayrıcalıkları daha fazladır. KOBİler için daha ayrıcalıklı bir seçenek olurken yenilikçi ürünlerin elde edilmesi ve işletmelerin sürdürülebilirliğinin desteklenmesi temek amaçtır.

Kapsamı ve özelliği ne olursa olsun buluşların desteklenmesi hedefini taşıyan faydalı modelin finansal anlamda da oldukça destekleyici bir seçim olduğu bilinmelidir. Bu kapsamda KOBİler tarafından etkin bir şekilde kullanılması arzu edile Faydalı Model ile Patent arasındaki farklılıklara bir göz atmak gerekir.

 

Patenti Faydalı Modelden Ayıran Nedir?

 

Patent, alınması daha zor ve süreç gerektiren bir konu olurken en önemli farklılık buluş basamağı noktasındadır. Patent alabilmek amacı ile buluş basamağı zorunlu iken faydalı modelde bu tür bir gereklilik yoktur. Diğer yandan inceleme raporunun da bulunmaması sürecin daha hızlı ve basit bir şekilde ilerlemesine olanak sağlar. Patentte inceleme raporu süreci uzatan temel konulardan bir tanesi olurken inceleme sonrası alınan korumada da patent 20 yıllık bir süre tanır. Faydalı modelde bu sürenin 10 yıl ile sınırlı olduğu ve herhangi bir uzatma sağlamadığı ifade edilir.

 

Faydalı Model Araştırma ve İncelemesini Kim Yapar?

 

Tekel yetki verme konusunda değerli bir seçenek olan Faydalı Model ile alakalı araştırma ve inceleme süreçleri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından gerçekleştirilmektedir. Patent İşbirliği Anlaşması olarak da bilinen PCT kapsamında PCT’ye taraf ülkelerdeki geçerlilik konusunda da araştırma ve inceleme yapılmaktadır. 

 

Faydalı Model Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

 

Faydalı Model Hukuku kapsamında değerlendirilmesi gereken Faydalı Model Belgesi için sürecin titizlikle devam ettirilmesi gerekir. Başvuru süreçlerinin kusursuz bir şekilde sürdürülmesinde aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir.

  1. Başvuru Unsurlarının Teslim Edilmesi – Araştırma Talebi İletilmesi
  2. Unsurların Eksikliği Durumunda 2 Aylık Tamamlama Süresi
  3. Şekli İnceleme Aşaması
  4. Eksikliklerin 2 Ay İçerisinde Düzeltilmesi
  5. Araştırma Raporu Talebi İletilmesi
  6. Araştırma Raporu Bildirimi
  7. Görüşler/İtiraz/Düzeltme – 3 Ay
  8. Araştırma Raporuna İtiraz/Görüş Değerlendirme

Araştırma Raporu İtiraz ve Görüş Değerlendirme sonucunda Ret ya da Faydalı Model Belgesi verilmesi kararı çıkar. Faydalı Model Belgesi alındıktan sonra yıllık ödemeler bildirim olmaksızın Türk Patent ve Marka Kurumu’na ödenmelidir. Ödemelerin gerçekleşmemesi durumunda ise faiz ve nihayetinde belge iptali söz konusu olacaktır.

Yazıyı Paylaş

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Vergi Hukuku Nedir? Vergi Hukuku Neleri Kapsar?
10 Haziran 2021

Vergi, bir devletin vatandaşlarının tümünün önemli sorumlulukları arasında ilk sırayı almaktadır. Vatandaşlar gerek direkt gerekse dolaylı olarak mutlaka vergi verirler. Özellikle de ticaretle uğraşanlar için vergi daha da önem arz etmekte, mevzuatın tam olarak bilinmemesinden dolayı birçok mağduriyet yaşanmaktadır. Vergi Hukuku Nedir? Vatandaşlar ile devlet arasındaki vergi yükümlülükleri ile vergi ilişkilerini belirleyen hukuk dalına ise vergi hukuku adı verilmektedir. Devlet vergi hukukuna dayanarak çıkardığı yasalar...

Devamını Oku
Vesayet Davası Nedir? Süresi Ne Kadardır?
10 Haziran 2021

Fiili ehliyeti olmayanları korumak maksadı ile yürürlüğe konulan vesayet, medeni hukukun en önemli kurumlarından biridir. Konu ile ilgili yeterli bilgi sahibi olunmamasından dolayı, birçok kişi önemli mağduriyetler yaşıyor. Vesayet sayesinde hem ergin ve çocukların hakları korunurken, hem de hayatları güvence altına alınabiliyor. Vesayet Nedir? Herhangi bir velayet altına alınmamış olan küçük yaştaki çocuklar ve özel duruma sahip olan ergin şahısların, maddi ve kişisel menfaatlerinin korunması...

Devamını Oku
Örgüt Kurma, Yönetme ve Örgüt Üyeliği Suçu Nedir?
10 Haziran 2021

TCK’da bazı suçların cezaları, örgüt faaliyetleri içinde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine göre değişiklik arz etmektedir. Bu suçların bir suç örgütü tarafından işlenmesi durumunda, ayrı ayrı cezalar verilmektedir. TCK’da bu suçlar, beş ana başlıkta değerlendirilmektedir. Bu başlıklar şu şekilde sıralanmaktadır; Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu (TCK m.220): Bu suçun oluşması için, suçun en az üç kişilik ve hiyerarşik bir yapıya sahip örgüt tarafından işlenmesi gerekir. Örgüt yöneticiliği...

Devamını Oku
Call Now Button
Mesajlaşmaya Başla!
Whatsapp Danışma Hattı
Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?