İstanbul, Türkiye

Faydalı Model

Faydalı Model Hukuku

 

Faydalı model hukuku kavram olarak çok kullanılmayan ve Patent Hukuku çatısı altında ele alınan bir konudur. Genel itibarı ile Faydalı Model olarak anılan bu kavramın fikri mülkiyet ile ilgili birtakım hakların korunmasına olanak sağladığından söz etmek gerekir. Bu noktada konunun anlaşılması amacı ile kavramın tanımı ve kapsamı üzerinde durmak gerekir.

Faydalı Model Nedir?

 

Faydalı model, küresel anlamda bir yeniliğin ortaya çıkarılması ve bu yeniliğin endüstride uygulanabilmesine olanak tanınması adına yapılan icatlardır. Sınai mülkiyet hakkı olarak da bilinen bu kavramın bir belge ile desteklenmesi elzemdir. Genellikle Patent ile karıştırılan söz konusu modelin avantaj ve ayrıcalıkları daha fazladır. KOBİler için daha ayrıcalıklı bir seçenek olurken yenilikçi ürünlerin elde edilmesi ve işletmelerin sürdürülebilirliğinin desteklenmesi temek amaçtır.

Kapsamı ve özelliği ne olursa olsun buluşların desteklenmesi hedefini taşıyan faydalı modelin finansal anlamda da oldukça destekleyici bir seçim olduğu bilinmelidir. Bu kapsamda KOBİler tarafından etkin bir şekilde kullanılması arzu edile Faydalı Model ile Patent arasındaki farklılıklara bir göz atmak gerekir.

 

Patenti Faydalı Modelden Ayıran Nedir?

 

Patent, alınması daha zor ve süreç gerektiren bir konu olurken en önemli farklılık buluş basamağı noktasındadır. Patent alabilmek amacı ile buluş basamağı zorunlu iken faydalı modelde bu tür bir gereklilik yoktur. Diğer yandan inceleme raporunun da bulunmaması sürecin daha hızlı ve basit bir şekilde ilerlemesine olanak sağlar. Patentte inceleme raporu süreci uzatan temel konulardan bir tanesi olurken inceleme sonrası alınan korumada da patent 20 yıllık bir süre tanır. Faydalı modelde bu sürenin 10 yıl ile sınırlı olduğu ve herhangi bir uzatma sağlamadığı ifade edilir.

 

Faydalı Model Araştırma ve İncelemesini Kim Yapar?

 

Tekel yetki verme konusunda değerli bir seçenek olan Faydalı Model ile alakalı araştırma ve inceleme süreçleri Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından gerçekleştirilmektedir. Patent İşbirliği Anlaşması olarak da bilinen PCT kapsamında PCT’ye taraf ülkelerdeki geçerlilik konusunda da araştırma ve inceleme yapılmaktadır. 

 

Faydalı Model Başvuru Süreci Nasıl İlerler?

 

Faydalı Model Hukuku kapsamında değerlendirilmesi gereken Faydalı Model Belgesi için sürecin titizlikle devam ettirilmesi gerekir. Başvuru süreçlerinin kusursuz bir şekilde sürdürülmesinde aşağıdaki adımların takip edilmesi gerekir.

  1. Başvuru Unsurlarının Teslim Edilmesi – Araştırma Talebi İletilmesi
  2. Unsurların Eksikliği Durumunda 2 Aylık Tamamlama Süresi
  3. Şekli İnceleme Aşaması
  4. Eksikliklerin 2 Ay İçerisinde Düzeltilmesi
  5. Araştırma Raporu Talebi İletilmesi
  6. Araştırma Raporu Bildirimi
  7. Görüşler/İtiraz/Düzeltme – 3 Ay
  8. Araştırma Raporuna İtiraz/Görüş Değerlendirme

Araştırma Raporu İtiraz ve Görüş Değerlendirme sonucunda Ret ya da Faydalı Model Belgesi verilmesi kararı çıkar. Faydalı Model Belgesi alındıktan sonra yıllık ödemeler bildirim olmaksızın Türk Patent ve Marka Kurumu’na ödenmelidir. Ödemelerin gerçekleşmemesi durumunda ise faiz ve nihayetinde belge iptali söz konusu olacaktır.

Yazıyı Paylaş

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıdem Tazminatı Nedir Kıdem Tazminatı Hesaplama
24 Ağustos 2021

İşçilerin önemli bir güvencesi olan kıdem tazminatı, her dönem gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Özellikle kıdem tazminatıyla ilgili gerekli bilgilere sahip olmayan kişiler, bu konuda mağduriyetler yaşıyor ve haklarını yargı yolu ile almaya çalışıyorlar. Bu nedenle sadece işçiler değil, işverenlerin de kıdem tazminatıyla ilgili bilgi sahibi olması gerekiyor. Kıdem Tazminatı Nedir? En basit tanımı ile işçilerin çalıştığı süreler karşılığında hak ettikleri tazminata kıdem tazminatı adı...

Devamını Oku
Müsadere Sistemi Nedir?
24 Ağustos 2021

Ceza kanununda yer alan müsadere sistemi, Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar uygulanan bir nevi güvenlik tedbiridir. Fatih Sultan Mehmet tarafından uygulamaya başlanılan bu sistem, özellikle rüşvet gibi kanuna aykırı yöntemlerle haksız kazanç elde edenlerin, mal varlıklarına el konulması şeklinde işletiliyordu. Tanzimat fermanı ile yürürlükten kaldırılmış olan müsadere sistemi, günümüz ceza kanununda yerini almaya devam etmektedir. Bu sistem sadece mahkeme kararı ile uygulanabilir ve bir ceza türü...

Devamını Oku
Yağma Suçu Nedir?
24 Ağustos 2021

Başkasının hakimiyeti altında bulunan bir menkulün, tehdit ya da cebir kullanılarak başka kişi veya kişiler tarafından alınmasına gasp veya yağma suçu adı verilir. Yargıtay’ın vermiş olduğu kararlara göre, bu suç sadece menkuller için işlenebilir yani gayrimenkul söz konusu suçun unsuru olamaz. Yağma suçu, hırsızlık suçunun kullanılan yöntem olarak bir türü gibi değerlendirilebilir. Yağma suçunda, hırsızlıktan farklı olarak menkulün tehdit ve cebir kullanılarak, alınması söz konusudur....

Devamını Oku
Call Now Button
Mesajlaşmaya Başla!
Whatsapp Danışma Hattı
Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?