İstanbul, Türkiye

Endüstriyel Tasarım

Endüstriyel Tasarım Tescili Nedir?

 

Endüstriyel tasarım tescili, tasarımdan meydana gelen hakların Sınai Mülkiyet Kanunu’nun tasarımı korunması, tescilsiz tasarımın korunma kapsamı, tasarımların koruma süreci, tasarım tescil ücretleri, tasarım haklarına tecavüz gibi konuları kapsamaktadır. Bu bağlamda bahsedilen konular ile ilgili detaylar aşağıdaki gibidir. 

 

Endüstriyel Tasarım Nedir?

 

Endüstriyel tasarım, Sınai Mülkiyet Kanunu 55. maddesine göre ürünlerin tümü ya da bir parçasının veya üzerindeki bir çizgi, şekil, biçim, renk, malzeme gibi yüzey dokuları gibi özelliklerin bulunduğu görünümü olarak ifade edilir. Tasarımın tanımın bulunan ürün genel olarak bilgisayar programlarının dışında endüstriyel yol ile ya da elle üretilen herhangi bir cismin ya da bu ürünü meydana getiren parçaları ambalaj gibi nesneleri ve tipografik karakterleri ifade eder. Ürünün tanıtımında bulunan birleşik ürün ise sökme ve takma yolu ile değiştirilen ya da yenilenebilen parçaları açıklamaktadır. 

 

Endüstriyel Tasarımın Korunma Şartları

 

Endüstriyel bir tasarımın Sınai Mülkiyet Kanunu’na göre korunabilmesi için ayırt edici ve yeni niteliğine sahip olması gerekir. Bir endüstriyel tasarımın aynısı; tescilli tasarım için müracaat edilmeden önce, tescilsiz tasarım için de tasarımın halka sunum tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde halka sunulmamış olması durumun da yeni endüstriyel tasarım olarak kabul edilir. Bir endüstriyel tasarımın korunabilmesi adına ayırt edici ve yenilik şartlarını taşıyor olması büyük bir öneme sahiptir. Ayırt edici niteliği bulunan tasarımcının tasarımı geliştirebilmesinde sahip olduğu seçenekler özgürlüğün derecesini büyük oranda etkilemektedir. 

 

Endüstriyel Tasarım Tescili Başvurusu Nedir? Nasıl Gerçekleştirilir?

 

Endüstriyel tasarım tescili, tasarımların Türk Patent ve Marka Kurumu bazında tutulan tasarım siciline verilen isimdir. Tescil edilen tasarım genel olarak Sınai Mülkiyet Kanunu’nda bulunan tescilli tasarımın koruma haklarını kapsar. Tasarım tescili için önce kurum başvurusu yapılır. Başvuruya göre tasarım ile yönetmelik ve kanuna göre çeşitli belgelerin teslimi gerçekleştirilir ve başvuru işlemi sonlandırılır. 

 

Endüstriyel Tasarım Koruma Kapsamı ve Süresi

 

Tasarım sahipleri kendi tasarımlarına göre büyük bir ayırt edici özelliğe sahip olmakta olup tasarımlara karşı ise kanunda meydana gelen hakların korunabilmesi sağlanmaktadır. Koruma kapsamında endüstriyel tasarımların değerlendirilmesinde tasarımcının tasarımları geliştirme de özgürlük derece önemsenmektedir. 

Tasarımda meydana gelen haklar münhasıran tasarımın sahibine ait olan üçüncü kişiler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda bulunan şartları taşıması durumunda kanunla öngörülmüş olan korumaya göre bir gereklilik oluşmamaktadır. Bu kapsamda tasarım kapsamında yer olduğu sürece tasarımlar her iki kanun korumasından da faydalanabilecektir. Başvuru sonrasında tasarım ile aynı ya da benzer tasarımların tescilinin gerçekleşmesi durumunu engellemek için geniş kapsamlı olarak hak sahipliği meydana gelmekte olup etkili koruma meydana gelmektedir. Tasarımın tesciline bağlı olarak koruma süreleri en az 5 yıl olup 5’er yıl süre ile 25 yıla kadar uzatılabilir.

Yazıyı Paylaş

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıdem Tazminatı Nedir Kıdem Tazminatı Hesaplama
24 Ağustos 2021

İşçilerin önemli bir güvencesi olan kıdem tazminatı, her dönem gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Özellikle kıdem tazminatıyla ilgili gerekli bilgilere sahip olmayan kişiler, bu konuda mağduriyetler yaşıyor ve haklarını yargı yolu ile almaya çalışıyorlar. Bu nedenle sadece işçiler değil, işverenlerin de kıdem tazminatıyla ilgili bilgi sahibi olması gerekiyor. Kıdem Tazminatı Nedir? En basit tanımı ile işçilerin çalıştığı süreler karşılığında hak ettikleri tazminata kıdem tazminatı adı...

Devamını Oku
Müsadere Sistemi Nedir?
24 Ağustos 2021

Ceza kanununda yer alan müsadere sistemi, Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar uygulanan bir nevi güvenlik tedbiridir. Fatih Sultan Mehmet tarafından uygulamaya başlanılan bu sistem, özellikle rüşvet gibi kanuna aykırı yöntemlerle haksız kazanç elde edenlerin, mal varlıklarına el konulması şeklinde işletiliyordu. Tanzimat fermanı ile yürürlükten kaldırılmış olan müsadere sistemi, günümüz ceza kanununda yerini almaya devam etmektedir. Bu sistem sadece mahkeme kararı ile uygulanabilir ve bir ceza türü...

Devamını Oku
Yağma Suçu Nedir?
24 Ağustos 2021

Başkasının hakimiyeti altında bulunan bir menkulün, tehdit ya da cebir kullanılarak başka kişi veya kişiler tarafından alınmasına gasp veya yağma suçu adı verilir. Yargıtay’ın vermiş olduğu kararlara göre, bu suç sadece menkuller için işlenebilir yani gayrimenkul söz konusu suçun unsuru olamaz. Yağma suçu, hırsızlık suçunun kullanılan yöntem olarak bir türü gibi değerlendirilebilir. Yağma suçunda, hırsızlıktan farklı olarak menkulün tehdit ve cebir kullanılarak, alınması söz konusudur....

Devamını Oku
Call Now Button
Mesajlaşmaya Başla!
Whatsapp Danışma Hattı
Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?