İstanbul, Türkiye

Dava Takibi Avukatı

Ülkemizde mahkemelerin iş yoğunluğunun çok fazla olmasından dolayı, davalar çok uzun sürmektedir. Davalı ve davacılar ise mahkeme katipliğine giderek davaları ile ilgili bilgilere ulaşamamaktadır. Özellikle dava ve mahkeme takip konularında, hukuki destek almadan davaların son durumlarının detaylarını öğrenmek de nerede ise imkânsız hâle gelmektedir.

Tecrübeli avukatlar ya da bu avukatlardan oluşan avukatlık büroları ise gerekli yasal prosedürleri bildiklerinden mahkeme takip işlemlerini, en iyi şekilde yapabilmektedir. Böylece hem davacı hem de davalılar, zaman kaybetmeden ve hiçbir uğraşa girmeden davaları ile ilgili tüm detaylar hakkında bilgilenmektedirler.

Dava Takibi Nedir?

Açılmış bir davanın, en son durumunu öğrenmek için yapılan sorgulamaya dava takibi denmektedir. Dava takibi sayesinde, davalı ve davacılar, davalarının durumları hakkında bilgi sahibi oldukları gibi ilerlemeyen süreçlerin hızlandırılması için gerekli müdahalelerde de bulunabilirler.

Dava takibi en sağlıklı olarak avukatlar tarafından yapılacağından, dava takibi İstanbul başlıklı aramalarda tecrübeli ve yetkili avukat ve avukatlık büroları tercih edilmelidir.

Dava Takibi Nasıl Yapılır?

İster davacı isterse davalı olsun tüm bireylerin, e-Devlet sistemi üzerinden dava dosyası takip imkânı bulunmaktadır. Böyle bir imkân bulunmasına rağmen, sistem sadece davanın ne aşamada olduğu ile ilgili çok kısa bilgi vermektedir.

Bu bilgiler, davaya taraf olan kişiler için yeterli olmadığından, daha fazla bilgiye ulaşmak için mahkemelerin idari işlerine başvurmakta ve oradan da aynı bilgilere ulaşabilmektedirler. Oysa, noterden onaylı bir vekalet belgesi ile avukata verilecek yetki sayesinde, en detaylı şekilde dava dosyası takip edilebilmektedir.

Dava Takibi Avukatlar Tarafından mı Yapılır?

Davalı ve davacı olan kişiler de e-Devlet sistemine girerek dava takibi yapabilmektedir. Sistem üzerinden görüntülenebilen bilgiler çok yüzeysel olmaktadır. Ayrıca mahkemelerin iş yoğunluğundan dolayı, sistemin güncellenmesi de gecikebilmekte ve bundan dolayı da en son duruma tam olarak ulaşılamamaktadır.

Bu nedenlerden dolayı, dava takiplerinin avukatlar tarafından yapılması, taraflar açısından daha faydalı olmaktadır.

Avukat Olmadan Dava Takibi Yapılır mı?

Avukat olmadan da dava takibini, davanın tarafı olan kişiler yapabilmektedir. Avukatlar ise kanunun verdiği yetki ile dava dosyasının tamamına ulaşabilmektedir. Böylece taraflar avukatları sayesinde, davaları ile ilgili detaylara ulaşabilmektedir. Bu nedenle yapılan dava takibi İstanbul aramalarında, avukatlık ruhsatı olan ve tecrübeli avukatlarla anlaşılmalıdır.

Dava Takibi Neden Önemlidir?

Davanın takip edilmesi çok önemlidir. Özellikle yetki verilmiş bir avukat, davanın tıkanması veya yavaş ilerlemesini hızlandırmak için gerekli yasal işlemleri yapabilir. Davalı taraf, davanın olumsuz yönde ilerlediğini öğrenince, avukatına danışarak varsa gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayabilir. 

Ayrıca dava takibini yapan avukatlar, davanın muhtemel sonuçları ile ilgili müvekkillerine bilgi de verirler. Bu konu özellikle şirketler ve ticaret hukuku davaları için önem arz etmektedir. Davanın takibini yapan avukatlar, gerekli durumlarda ilave deliller toplayarak veya uzlaştırma yoluna gidilmesini önererek, müvekkillerinin zarara uğramasını engelleyebilirler. Davaları takip eden avukatlar, duruşma tarihlerinin daha erken olması konusunda da etkili olabilmektedir.

Dava takibinin yanı sıra alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve hukuki danışmanlık sayfalarına göz atabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Vergi İncelemesi Nedir?
20 Ocak 2022

Vergi usul kanununda düzenlenmiş olan vergi incelemesi, bu kanun çerçevesinde yapılan vergi denetim türüdür. Vergi usul kanununa göre, vergi incelemesinin üç temel maksadı vardır. Bunlar şu şekilde sıralanmıştır; Mükellefler tarafından ödenmesi gereken vergilerin, doğruluklarının araştırılması. Mükellefler tarafından ödenmesi gereken vergilerin tespit edilmesi. Vergi kaçak ve kayıplarının tespit edilerek ortadan kaldırmak. Türkiye’de beyan esasına dayanan vergi türlerini daha çok olması nedeni ile vergilendirmeler de bu esaslara...

Devamını Oku
Müşteki Sanık Nedir? Sanık Hakları Nelerdir?
20 Ocak 2022

Müşteki sanık, oluşan herhangi bir suçtan dolayı mahkemeye çıkarılan kişinin kendisinin de şikâyet oluşturma talebinde olması durumudur. Müşteki sanık sıfatına sahip olabilmesi için hakkında dava açılan kişinin, mağdur durumda olduğunu gösterebilmek adına bu durumu geçerli sebeplerle kanıtlaması gerekir.   Örneğin, mevcutta olan davanın bir yaralama davası olduğunu düşünelim. Davacı kişi sanık tarafından darp edildiğini söyleyip sanık hakkında suç duyurusunda bulunabilir. Mahkeme heyeti tarafından yargılanan sanık,...

Devamını Oku
Finansal Kiralama (Leasing) Sözleşmesi
20 Ocak 2022

Birçok şirket veya firma, ihtiyaçlarını karşılamak maksadı ile gerekli olan malları satın almayıp, kiralama yoluna gidiyorlar. Söz konusu kiralama işlemlerini ise, finansal kiralama sözleşmesi vasıtası ile gerçekleştiriyorlar. Finansal kiralama ile ilgili çıkarılan kanunlar, söz konusu işlemler için gerekli olan usul ve esasları belirterek, hem kiralayanın hem de kiraya verenin haklarının korunmasını sağlıyor. Finansal Kiralama Sözleşmesi Nedir? Bir aracın (yatırım malı maksadı ile kullanılan) belirli bir...

Devamını Oku
Call Now Button
Mesajlaşmaya Başla!
Whatsapp Danışma Hattı
Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?