İstanbul, Türkiye

Dava Takibi Avukatı

Ülkemizde mahkemelerin iş yoğunluğunun çok fazla olmasından dolayı, davalar çok uzun sürmektedir. Davalı ve davacılar ise mahkeme katipliğine giderek davaları ile ilgili bilgilere ulaşamamaktadır. Özellikle dava ve mahkeme takip konularında, hukuki destek almadan davaların son durumlarının detaylarını öğrenmek de nerede ise imkânsız hâle gelmektedir.

Tecrübeli avukatlar ya da bu avukatlardan oluşan avukatlık büroları ise gerekli yasal prosedürleri bildiklerinden mahkeme takip işlemlerini, en iyi şekilde yapabilmektedir. Böylece hem davacı hem de davalılar, zaman kaybetmeden ve hiçbir uğraşa girmeden davaları ile ilgili tüm detaylar hakkında bilgilenmektedirler.

Dava Takibi Nedir?

Açılmış bir davanın, en son durumunu öğrenmek için yapılan sorgulamaya dava takibi denmektedir. Dava takibi sayesinde, davalı ve davacılar, davalarının durumları hakkında bilgi sahibi oldukları gibi ilerlemeyen süreçlerin hızlandırılması için gerekli müdahalelerde de bulunabilirler.

Dava takibi en sağlıklı olarak avukatlar tarafından yapılacağından, dava takibi İstanbul başlıklı aramalarda tecrübeli ve yetkili avukat ve avukatlık büroları tercih edilmelidir.

Dava Takibi Nasıl Yapılır?

İster davacı isterse davalı olsun tüm bireylerin, e-Devlet sistemi üzerinden dava dosyası takip imkânı bulunmaktadır. Böyle bir imkân bulunmasına rağmen, sistem sadece davanın ne aşamada olduğu ile ilgili çok kısa bilgi vermektedir.

Bu bilgiler, davaya taraf olan kişiler için yeterli olmadığından, daha fazla bilgiye ulaşmak için mahkemelerin idari işlerine başvurmakta ve oradan da aynı bilgilere ulaşabilmektedirler. Oysa, noterden onaylı bir vekalet belgesi ile avukata verilecek yetki sayesinde, en detaylı şekilde dava dosyası takip edilebilmektedir.

Dava Takibi Avukatlar Tarafından mı Yapılır?

Davalı ve davacı olan kişiler de e-Devlet sistemine girerek dava takibi yapabilmektedir. Sistem üzerinden görüntülenebilen bilgiler çok yüzeysel olmaktadır. Ayrıca mahkemelerin iş yoğunluğundan dolayı, sistemin güncellenmesi de gecikebilmekte ve bundan dolayı da en son duruma tam olarak ulaşılamamaktadır.

Bu nedenlerden dolayı, dava takiplerinin avukatlar tarafından yapılması, taraflar açısından daha faydalı olmaktadır.

Avukat Olmadan Dava Takibi Yapılır mı?

Avukat olmadan da dava takibini, davanın tarafı olan kişiler yapabilmektedir. Avukatlar ise kanunun verdiği yetki ile dava dosyasının tamamına ulaşabilmektedir. Böylece taraflar avukatları sayesinde, davaları ile ilgili detaylara ulaşabilmektedir. Bu nedenle yapılan dava takibi İstanbul aramalarında, avukatlık ruhsatı olan ve tecrübeli avukatlarla anlaşılmalıdır.

Dava Takibi Neden Önemlidir?

Davanın takip edilmesi çok önemlidir. Özellikle yetki verilmiş bir avukat, davanın tıkanması veya yavaş ilerlemesini hızlandırmak için gerekli yasal işlemleri yapabilir. Davalı taraf, davanın olumsuz yönde ilerlediğini öğrenince, avukatına danışarak varsa gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayabilir. 

Ayrıca dava takibini yapan avukatlar, davanın muhtemel sonuçları ile ilgili müvekkillerine bilgi de verirler. Bu konu özellikle şirketler ve ticaret hukuku davaları için önem arz etmektedir. Davanın takibini yapan avukatlar, gerekli durumlarda ilave deliller toplayarak veya uzlaştırma yoluna gidilmesini önererek, müvekkillerinin zarara uğramasını engelleyebilirler. Davaları takip eden avukatlar, duruşma tarihlerinin daha erken olması konusunda da etkili olabilmektedir.

Dava takibinin yanı sıra alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri ve hukuki danışmanlık sayfalarına göz atabilirsiniz.

Yazıyı Paylaş

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Vergi Hukuku Nedir? Vergi Hukuku Neleri Kapsar?
10 Haziran 2021

Vergi, bir devletin vatandaşlarının tümünün önemli sorumlulukları arasında ilk sırayı almaktadır. Vatandaşlar gerek direkt gerekse dolaylı olarak mutlaka vergi verirler. Özellikle de ticaretle uğraşanlar için vergi daha da önem arz etmekte, mevzuatın tam olarak bilinmemesinden dolayı birçok mağduriyet yaşanmaktadır. Vergi Hukuku Nedir? Vatandaşlar ile devlet arasındaki vergi yükümlülükleri ile vergi ilişkilerini belirleyen hukuk dalına ise vergi hukuku adı verilmektedir. Devlet vergi hukukuna dayanarak çıkardığı yasalar...

Devamını Oku
Vesayet Davası Nedir? Süresi Ne Kadardır?
10 Haziran 2021

Fiili ehliyeti olmayanları korumak maksadı ile yürürlüğe konulan vesayet, medeni hukukun en önemli kurumlarından biridir. Konu ile ilgili yeterli bilgi sahibi olunmamasından dolayı, birçok kişi önemli mağduriyetler yaşıyor. Vesayet sayesinde hem ergin ve çocukların hakları korunurken, hem de hayatları güvence altına alınabiliyor. Vesayet Nedir? Herhangi bir velayet altına alınmamış olan küçük yaştaki çocuklar ve özel duruma sahip olan ergin şahısların, maddi ve kişisel menfaatlerinin korunması...

Devamını Oku
Örgüt Kurma, Yönetme ve Örgüt Üyeliği Suçu Nedir?
10 Haziran 2021

TCK’da bazı suçların cezaları, örgüt faaliyetleri içinde gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine göre değişiklik arz etmektedir. Bu suçların bir suç örgütü tarafından işlenmesi durumunda, ayrı ayrı cezalar verilmektedir. TCK’da bu suçlar, beş ana başlıkta değerlendirilmektedir. Bu başlıklar şu şekilde sıralanmaktadır; Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu (TCK m.220): Bu suçun oluşması için, suçun en az üç kişilik ve hiyerarşik bir yapıya sahip örgüt tarafından işlenmesi gerekir. Örgüt yöneticiliği...

Devamını Oku
Call Now Button
Mesajlaşmaya Başla!
Whatsapp Danışma Hattı
Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?