İstanbul, Türkiye

Aile Hukuku Avukatı

Eşler ve çocuklardan oluşan ailenin mutlu bir şekilde yaşamasını sağlamak ve yaşanabilecek sorunlara karşı çözümlerin üretilmesi amacı aile hukuku meydana gelmiştir. Evlilik ve boşanmaların yoğun olarak yaşandığı ülkemizde, aile hukukunun önemi de sürekli olarak artmaktadır. 

Aile bireyleri, aile hukukunun kapsadığı konularda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için, gerekli işlemleri yapamamakta ve haklarını bilmediklerinden dolayı da mağdur olabilmektedirler. Bu nedenle de konuya hâkim ve deneyimli avukatlar, sorunların çözülmesi için tercih edilmektedir.

Aile Hukuku Nedir?

Toplumun çekirdeği olarak kabul edilen aileler, aynı zamanda toplumun en küçük ve en önemli birliğini de oluşturmaktadır. Aile kavramı, eş ve çocuklar ile bunların sahip olduğu mal ve hakları kapsamaktadır. Medeni hukukunun bir bölümü olan aile hukuku, aile ile ilgili her şeyi kapsamaktadır. 

Aile hukukunun amacı, aileyi oluşturan tüm bireylerin haklarının korunmasıdır. Aile hukukunun önemi özellikle meşru ve gayri meşru olarak doğan çocukların korunmasında daha fazla ön plana çıkmaktadır. 

Bu kapsamda, uyuşmazlıkların çözülmesi ve aile hukuku davaları için aile mahkemeleri oluşturulmuştur. Bu mahkemeler, nişan ve evlilik bağının oluşması, evlilik süreci esnasında oluşan sorunlar ve boşanma süreci ile bu süreçten kaynaklanan hakları içermektedir.

Aile Hukuku Davalarına Hangi Avukat Bakar?

Aile mahkemelerinde görülen aile hukuku davaları avukatsız olarak da yürütülebilmektedir. Ancak davaların avukat tarafından takip edilmesi, hızlı ve kazançlı bir çözüm sağlayacaktır. Bu yüzden bu konuda uzmanlaşmış avukatlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Ülkemizde aile hukukunu ilgilendiren davalara, aile hukuku avukatı bakmaktadır. Bu avukatlar, daha çok aile hukukunu ilgilendiren konularda dava takibi yaptıkları için bu unvanla anılırlar.

Hukuki tecrübe ve bilgileri sayesinde, aile hukuku avukatı davaların daha kısa sürede ve istenilen şekilde sonuçlanması için çok daha yararlı olacaktır. Bu avukatlar ayrıca, bazı sorunların dava hâline gelmesinden önce müdahil olarak, uzlaşma yolu ile çözülmesini de sağlamaktadır. 

Özellikle iletişim sorunu çeken aile bireyleri arasındaki iletişimin kurulmasını da aile avukatları gerçekleştirmekte ve sorunların daha hızlı çözülmesine yardımcı olmaktadır. Uzlaşma ile çözülemeyen sorunların, dava aşamasında çözülmesi de aile hukuku avukatları sayesinde daha etkin bir çözüme kavuşmuş olacaktır. Hatta, her iki eşin avukatları anlaşmazlıkların daha adilane çözümü için iş birliği de yapabilmektedir.

Aile hukuku avukatlarının görev alanları nişan sürecinden başlar ve boşanmanın sonuçlanması ile boşanmadan oluşan hakların alınmasına kadar devam eder. Ayrıca aile bireyleri için yasal danışmanlık yapmak da görevler arasında yer almaktadır.

Aile Hukuku Neleri Kapsar?

Aile hukukunun çok geniş uygulama alanları bulunmaktadır. Ülkemizde bu hukuktan bahsedildiğinde ilk akla gelen boşanma davaları olsa da aslında kapsamı çok daha geniştir. Erkek ve kadının nişanlanmasıyla birlikte aile hukuku harekete geçer; evlilik, boşanma ve boşanmanın sonuçları, mal paylaşımları, evlat edinme, soybağı, vesayet gibi hukuki konuları da içine alır. Çocuk hakları ve kadın hakları konuları da bu hukuk dalının başlığı altında incelenir.

Medeni hukukun parçası olan aile hukuku; kapsadığı alanlar bakımından, şu şekilde bölümlere ayrılmaktadır;

 • Nişanlanma
 • Evlenme hukuku
 • Boşanma davası
 • Velayet davası
 • Mal Paylaşımı
 • Nafaka
 • Soybağının Tespiti
 • Aile Konutu
 • Kayyımlık
 • Evlat Edinme
 • Evlilik Dışı Ortak Yaşam
 • Evlilik Dışı Çocuk
 • Aile İçi Şiddet
 • Boşanma Tazminatı (Maddi veya Manevi)
 • Çocuk Kaçırma
 • Çocuk İstismarı
 • Taşıyıcı Annelik
 • Vesayet
 • Çocuk Hakları
 • Kadın hakları

Aile Hukuku Avukatı Fiyatları

Aile hukuku konusu hakkında ne kadar bilgi sahibi olsanız dahi hukuki bir konu olduğundan tam donanımlı bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Bu sebepten dolayı konuyu aile hukuku avukatı İstanbul alanında bilgili bir kişi ile birlikte yürütmeniz gereklidir. Aile avukatı İstanbul alanında tam donanımlı bir kişi bu hususta amaçladığınız konuda sonuç almanızda doğrudan etkili olacaktır

 

 

Yazıyı Paylaş

Aile Hukuku

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

İstanbul Sözleşmesi
16 Temmuz 2021

Ülkemizin son dönemlerde en çok gündeminde olan konuların başında İstanbul sözleşmesi geliyor. Birçok kişi sözleşme ile ilgili hususları tam olarak bilmediği için, sözleşmenin lehinde veya aleyhinde görüşler bildiriyorlar. Bu nedenle de toplumun bir kesimi bu sözleşmeden çıkılmasını talep ederken, bir kesimi de sözleşmenin maddelerine daha fazla bağlı kalınmasını talep ediyorlar. İstanbul Sözleşmesi Nedir? Kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin...

Devamını Oku
İhbar Tazminatı Nedir?
16 Temmuz 2021

İşçi ya da işveren tarafından iş sözleşmeleri, değişik nedenlerden dolayı sonlandırılabiliyor. İş sözleşmesinin sonlandırılması için, iş hukukunda belirtilen şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Birçok kişi konu ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığından, bu kapsamda tazminat ödemek zorunda kalıyor. En yaygın olarak ödenen tazminatların başında ise, ihbar tazminatı geliyor. İhbar Tazminatı Nedir? Kanunda belirsiz süreli iş sözleşmeleri ile çalıştırılan işlerde, iş sözleşmesini taraflardan birinin son vermesi halinde,...

Devamını Oku
Konkordato Nedir?
16 Temmuz 2021

Ekonomik şartlardan dolayı birçok şirket veya firma iflasını ilan etmek durumunda kalıyor. Bu da hem iflasını veren, hem de alacaklılar için birçok mağduriyete neden oluyor. Kanun, bu mağduriyetin ortadan kaldırılması için eskiden iflas ertelemesi yöntemine izin verirken, bu yöntemin kaldırılması ile konkordato ilan etme hakkı verilmiştir. Bu yöntem sayesinde, hem borçlunun hem de alacaklının hakları bir nevi koruma altına alınıyor. Konkordato ile ilgili yeterli bilgi...

Devamını Oku
Call Now Button
Mesajlaşmaya Başla!
Whatsapp Danışma Hattı
Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?