İstanbul, Türkiye

Aile Hukuku Avukatı

Eşler ve çocuklardan oluşan ailenin mutlu bir şekilde yaşamasını sağlamak ve yaşanabilecek sorunlara karşı çözümlerin üretilmesi amacı aile hukuku meydana gelmiştir. Evlilik ve boşanmaların yoğun olarak yaşandığı ülkemizde, aile hukukunun önemi de sürekli olarak artmaktadır. 

Aile bireyleri, aile hukukunun kapsadığı konularda yeterli bilgiye sahip olmadıkları için, gerekli işlemleri yapamamakta ve haklarını bilmediklerinden dolayı da mağdur olabilmektedirler. Bu nedenle de konuya hâkim ve deneyimli avukatlar, sorunların çözülmesi için tercih edilmektedir.

Aile Hukuku Nedir?

Toplumun çekirdeği olarak kabul edilen aileler, aynı zamanda toplumun en küçük ve en önemli birliğini de oluşturmaktadır. Aile kavramı, eş ve çocuklar ile bunların sahip olduğu mal ve hakları kapsamaktadır. Medeni hukukunun bir bölümü olan aile hukuku, aile ile ilgili her şeyi kapsamaktadır. 

Aile hukukunun amacı, aileyi oluşturan tüm bireylerin haklarının korunmasıdır. Aile hukukunun önemi özellikle meşru ve gayri meşru olarak doğan çocukların korunmasında daha fazla ön plana çıkmaktadır. 

Bu kapsamda, uyuşmazlıkların çözülmesi ve aile hukuku davaları için aile mahkemeleri oluşturulmuştur. Bu mahkemeler, nişan ve evlilik bağının oluşması, evlilik süreci esnasında oluşan sorunlar ve boşanma süreci ile bu süreçten kaynaklanan hakları içermektedir.

Aile Hukuku Davalarına Hangi Avukat Bakar?

Aile mahkemelerinde görülen aile hukuku davaları avukatsız olarak da yürütülebilmektedir. Ancak davaların avukat tarafından takip edilmesi, hızlı ve kazançlı bir çözüm sağlayacaktır. Bu yüzden bu konuda uzmanlaşmış avukatlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Ülkemizde aile hukukunu ilgilendiren davalara, aile hukuku avukatı bakmaktadır. Bu avukatlar, daha çok aile hukukunu ilgilendiren konularda dava takibi yaptıkları için bu unvanla anılırlar.

Hukuki tecrübe ve bilgileri sayesinde, aile hukuku avukatı davaların daha kısa sürede ve istenilen şekilde sonuçlanması için çok daha yararlı olacaktır. Bu avukatlar ayrıca, bazı sorunların dava hâline gelmesinden önce müdahil olarak, uzlaşma yolu ile çözülmesini de sağlamaktadır. 

Özellikle iletişim sorunu çeken aile bireyleri arasındaki iletişimin kurulmasını da aile avukatları gerçekleştirmekte ve sorunların daha hızlı çözülmesine yardımcı olmaktadır. Uzlaşma ile çözülemeyen sorunların, dava aşamasında çözülmesi de aile hukuku avukatları sayesinde daha etkin bir çözüme kavuşmuş olacaktır. Hatta, her iki eşin avukatları anlaşmazlıkların daha adilane çözümü için iş birliği de yapabilmektedir.

Aile hukuku avukatlarının görev alanları nişan sürecinden başlar ve boşanmanın sonuçlanması ile boşanmadan oluşan hakların alınmasına kadar devam eder. Ayrıca aile bireyleri için yasal danışmanlık yapmak da görevler arasında yer almaktadır.

Aile Hukuku Neleri Kapsar?

Aile hukukunun çok geniş uygulama alanları bulunmaktadır. Ülkemizde bu hukuktan bahsedildiğinde ilk akla gelen boşanma davaları olsa da aslında kapsamı çok daha geniştir. Erkek ve kadının nişanlanmasıyla birlikte aile hukuku harekete geçer; evlilik, boşanma ve boşanmanın sonuçları, mal paylaşımları, evlat edinme, soybağı, vesayet gibi hukuki konuları da içine alır. Çocuk hakları ve kadın hakları konuları da bu hukuk dalının başlığı altında incelenir.

Medeni hukukun parçası olan aile hukuku; kapsadığı alanlar bakımından, şu şekilde bölümlere ayrılmaktadır;

 • Nişanlanma
 • Evlenme hukuku
 • Boşanma davası
 • Velayet davası
 • Mal Paylaşımı
 • Nafaka
 • Soybağının Tespiti
 • Aile Konutu
 • Kayyımlık
 • Evlat Edinme
 • Evlilik Dışı Ortak Yaşam
 • Evlilik Dışı Çocuk
 • Aile İçi Şiddet
 • Boşanma Tazminatı (Maddi veya Manevi)
 • Çocuk Kaçırma
 • Çocuk İstismarı
 • Taşıyıcı Annelik
 • Vesayet
 • Çocuk Hakları
 • Kadın hakları

Aile Hukuku Avukatı Fiyatları

Aile hukuku konusu hakkında ne kadar bilgi sahibi olsanız dahi hukuki bir konu olduğundan tam donanımlı bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Bu sebepten dolayı konuyu aile hukuku avukatı İstanbul alanında bilgili bir kişi ile birlikte yürütmeniz gereklidir. Aile avukatı İstanbul alanında tam donanımlı bir kişi bu hususta amaçladığınız konuda sonuç almanızda doğrudan etkili olacaktır

 

 

Yazıyı Paylaş

Aile Hukuku

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıdem Tazminatı Nedir Kıdem Tazminatı Hesaplama
24 Ağustos 2021

İşçilerin önemli bir güvencesi olan kıdem tazminatı, her dönem gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Özellikle kıdem tazminatıyla ilgili gerekli bilgilere sahip olmayan kişiler, bu konuda mağduriyetler yaşıyor ve haklarını yargı yolu ile almaya çalışıyorlar. Bu nedenle sadece işçiler değil, işverenlerin de kıdem tazminatıyla ilgili bilgi sahibi olması gerekiyor. Kıdem Tazminatı Nedir? En basit tanımı ile işçilerin çalıştığı süreler karşılığında hak ettikleri tazminata kıdem tazminatı adı...

Devamını Oku
Müsadere Sistemi Nedir?
24 Ağustos 2021

Ceza kanununda yer alan müsadere sistemi, Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar uygulanan bir nevi güvenlik tedbiridir. Fatih Sultan Mehmet tarafından uygulamaya başlanılan bu sistem, özellikle rüşvet gibi kanuna aykırı yöntemlerle haksız kazanç elde edenlerin, mal varlıklarına el konulması şeklinde işletiliyordu. Tanzimat fermanı ile yürürlükten kaldırılmış olan müsadere sistemi, günümüz ceza kanununda yerini almaya devam etmektedir. Bu sistem sadece mahkeme kararı ile uygulanabilir ve bir ceza türü...

Devamını Oku
Yağma Suçu Nedir?
24 Ağustos 2021

Başkasının hakimiyeti altında bulunan bir menkulün, tehdit ya da cebir kullanılarak başka kişi veya kişiler tarafından alınmasına gasp veya yağma suçu adı verilir. Yargıtay’ın vermiş olduğu kararlara göre, bu suç sadece menkuller için işlenebilir yani gayrimenkul söz konusu suçun unsuru olamaz. Yağma suçu, hırsızlık suçunun kullanılan yöntem olarak bir türü gibi değerlendirilebilir. Yağma suçunda, hırsızlıktan farklı olarak menkulün tehdit ve cebir kullanılarak, alınması söz konusudur....

Devamını Oku
Call Now Button
Mesajlaşmaya Başla!
Whatsapp Danışma Hattı
Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?