İstanbul, Türkiye

Bitcoin Dolandırıcılığı ve Ceza Hukuku

Kripto paraların kullanımının yaygınlaşması ile bu paralar üzerinden yapılan kanunsuzlukların da artmasını sağlıyor. Kripto paralar arasında bitcoin’in daha fazla tercih görmesi, bitcoin dolandırıcılığı adında yeni bir suçun ortaya çıkmasına neden oluyor.

Ceza hukukunda özellikle kripto paralar ile ilgili direkt maddeler bulunmasa da bu paralar ile yapılan dolandırıcılık hem dolandırıcılık hem de bilişim suçları başlıklarında yer bulabiliyor. Ceza kanunumuzda, bitcoin ile dolandırıcılık yapmanın suç teşkil etmesi ve cezai müeyyideleri uygulamanın önünde engel bulunmuyor.

Bitcoin Nedir?

Kripto paraların kullanıldığı teknolojiye blockchain adı veriliyor. Kripto paralar, bu sistem kullanılarak üretiliyor, satılıyor ve saklanabiliyor. Bu kapsamda kripto paralar, nakit paraların alternatifi olarak sanal ortamda hazırlanan ve şifreleme sistemi ile değişim aracı maksadı ile kullanılan, dijital varlıklar olarak tanımlanabilir. Bitcoin ise, kripto paraların bir çeşidi ve en yaygın kullanılanıdır.

Bitcoin’in yanı sıra çok sayıda kripto para bulunmasına rağmen, bitcoin ödeme ve değişim amacı ile dünyada en çok rağbet gören ve kullanılan kripto para birimidir. Bitcoini, bankacılık sisteminden ayıran en önemli özellik ise bir merkezinin olmamasıdır.

Her yıl sınırlı oranda üretilen bitcoin, dünya üzerinde milyonlara varan kişi tarafından kullanılmaktadır. Bitcoin’in yaygın kullanılması ise, bitcoin dolandırıcılığı başta olmak üzere birçok suçun çoğalmasına da imkân tanıyor. Özellikle bu konuda gerekli yasal alt yapıların tamamlanmaması, bu suçların daha hızlı artmasına katkı sağlıyor.

Bitcoin Dolandırıcılık Suçu Nedir?

Bitcoin, dijital ortamlarda işlem gördüğü için, bu varlığın kimler tarafından alınıp satıldığı takip edilememektedir. Bitcoin’in alınıp satılması için banka hesabı da gerekmediğinden, bu varlığın kullanılması ile değişik suçlar işlenebiliyor. Özellikle birçok kişi, sahte bitcoin siteleri kurarak hayali bitcoin satış işlemi gerçekleştirmektedir.

Bu sitelerin yöneticileri, piyasadan çok daha düşük fiyatlara bitcoin satarak kullanıcıların güvenini kazanmakta, kullanıcılar daha büyük alımlar yaptığında ise aldıkları sahte bitcoinleri paraya çevirememektedir. Bu olay ise bitcoin dolandırıcılık suçunu oluşturmaktadır.

Bitcoin dolandırıcılık suçu, bazen hiç mevcut olmayan bitcoin alım satımı yaparak da gerçekleşebilir. Bunun için de kurulan sahte bitcoin borsaları ve alım satım platformları üzerinden yapılmaktadır.

Bitcoin Dolandırıcılık Çeşitleri Nelerdir?

Dünya genelinde uygulanan değişik bitcoin dolandırıcılığı türleri bulunuyor. Bunların en yaygın olanları ise üç başlıkta toplanıyor. Bunlardan ilki; bitcoin karşılığında ürün satışında gerçekleşmektedir. İnternet üzerinden ürün satın almak isteyenler, ücretini bitcoin üzerinden ödemekte, karşılığında ise ürün ya hiç gönderilmemekte ya da başka bir ürün gönderilmektedir.

İkinci bitcoin dolandırıcılık türü ise; sahte bitcoin alım satım platformları üzerinden gerçekleşmektedir. Bu platformlar üzerinden, sahte numaralar gönderilerek gerçek bitcoin ücreti kullanıcılardan tahsil edilmektedir. Üçüncü dolandırıcılık türü: Sahte platformlar üzerinden bitcoin satışı yapılırken, sistem üzerinden zararlı yazılımlar kullanıcının cihazlarına yüklenmektedir. Böylece, istendiği zamanda kullanıcının hesaplarına erişilerek, bitcoinleri ele geçirilebilmektedir.

Bitcoin Dolandırıcılık Cezaları Nelerdir?

Bitcoin dolandırıcılığı ile ilgili ceza kanununda ayrı bir suç bulunmamaktadır. Kanuna göre bu suç çeşidi de dolandırıcılık suçu kapsamında değerlendirildiğinden, aynı oranda cezalar verilmektedir. Bu suçların bir kısmı ise, aynı zamanda bilişim suçları kapsamında da cezalandırılabilir. 

Ceza hâkimleri, bitcoin dolandırıcılık suçlarında üç yıl ile yedi yıl arasında hapis ve adli para cezaları uygulamaktadır. Bu nedenle, konusunda uzmanlaşmış bir avukattan yardım alınması, mağdurların haklarını geri alabilmelerine faydalı olabilmektedir.

Bitcoin Dolandırıcılık Suçu İçin Nereye Başvurulmalıdır?

Bitcoin dolandırıcılığından mağdur olan kişilerin, ilgili şahıs ve şirketler hakkında dolandırıcılık davası açma ve icra takibi başlatma hakkı bulunmaktadır. Bunun için öncelikle bir avukata danışmak, suçun özelliğine uygun mahkemeyi öğrenmek için gereklidir.

Bitcoin Dolandırıcılık Suçundan Hangi Mahkeme Sorumludur?

Bitcoin dolandırıcılık suçu, ceza kanununda geçmeyip genel dolandırıcılık kapsamında olduğu için, ağır ceza mahkemelerinde görülmektedir.

 

Dilerseniz ceza hukuku sayfası ve bilişim hukuku sayfalarına da göz atabilirsiniz.

Yazar : Anıl Can Soysüren

Yazıyı Paylaş

Bu yazıyı okuyanlar bunlarıda okudu

Call Now Button
Mesajlaşmaya Başla!
Whatsapp Danışma Hattı
Merhaba!
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?